Results

Saturday 23 December 2023

Premier Division

14:00
Cleator Moor Celtic
  • Jay Weatherhill 15'
  • Jay Weatherhill 40'
  • Luke Close 75' (Pen)
3 - 0 Full time
Whitehaven
14:00
Fulwood Amateurs
  • Spencer Lucas 6'
  • Spencer Lucas 13'
  • Noah Hindley 20'
  • Aaron Hewitt 85'
4 - 0 Full time
Turton
14:00
Lostock St Gerards
0 - 3 Full time
Burscough Richmond
  • Jordan Lorde 5'
  • Ade Kirkbride 39'
  • James Walker 48'
14:00
Milnthorpe Corinthians
0 - 5 Full time
CMB
  • Dan Crook 3' (Pen)
  • Daniel Locke 4'
  • Callum Yearsley 37'
  • Charlie Scholes 48'
  • Carl Grimshaw 90'
14:00
Poulton
  • Mitch Cheetham 7'
  • Danny Morris 9' (Pen)
  • Max Landless 79'
3 - 1 Full time
Wyre Villa
  • Savion Fernando 92'
14:00
Rossendale
P - P
Blackpool Wren Rovers
14:00
Slyne with Hest
P - P
Thornton Cleveleys
14:00
Tempest United
P - P
Hurst Green

Division 2

14:00
Caton United
  • Tom Varey 89'
1 - 2 Full time
Galgate
  • Chris Stripp 34'
  • James Andrews 92'
14:00
Freckleton
P - P
Storeys
14:00
Kendal United
P - P
Pause United

Division 1 Reserve

14:00
Coppull Res
P - P
Fulwood Amateurs Res
14:00
Eagley Res
P - P
Poulton Res
14:00
Hurst Green Res
P - P
Blackpool Wren Rovers Res
14:00
Turton Res
vs
Lostock St Gerards Res

Stewart Rowe Memorial Cup 23-24 - GROUP D

14:00
CMB Res
P - P
Lytham Town Res

Wednesday 20 December 2023

Division 2

19:45
Euxton Villa Res
P - P
Charnock Richard Res

Saturday 16 December 2023

Premier Division

14:00
Blackpool Wren Rovers
  • Ric Seear 5'
  • Tarren Moxon 26' (Pen)
2 - 2 Full time
Whitehaven
  • George Frampton 78'
  • Owen Woodburn 80'
14:00
Burscough Richmond
  • Michael Galliers 17'
  • Jordan Lorde 20'
  • Zach Carberry 44'
  • Will Doherty 93'
4 - 0 Full time
Hurst Green
14:00
CMB
  • Anthony Hough 42'
  • Ben Thornton 48'
  • Oliver Turner 51'
  • Carl Grimshaw 79'
4 - 1 Full time
Rossendale
  • Tom Hartley 36'
14:00
Cleator Moor Celtic
  • Adam Smith 0'
  • Rhys Little 15'
2 - 1 Full time
Tempest United
  • Joel Shorthouse 13'
14:00
Coppull United
  • Ben Pendlebury 2'
  • Sean Elliott 60'
2 - 2 Full time
Milnthorpe Corinthians
  • Jamie Looker 50'
  • Ben Johnson 72'
14:00
Lostock St Gerards
  • Theo Ball 90'
1 - 5 Full time
Thornton Cleveleys
  • Dom Richie 10'
  • John Frazer 12'
  • Jordan Beavers 15'
  • Brett Dawson 17'
  • Dom Richie 55'
14:00
Slyne with Hest
0 - 9 Full time
Fulwood Amateurs
  • Spencer Lucas 13'
  • Spencer Lucas 17'
  • Spencer Lucas 24'
  • Will Pitt 27'
  • Noah Hindley 45'
  • Will Pitt 57'
  • Will Sim 59'
  • Layton Kirnon 84'
  • Spencer Lucas 89'
14:00
Turton
0 - 2 Full time
Poulton
  • Danny Morris 3'
  • Danny Morris 43'

Division 1

14:00
Crooklands Casuals
  • Lee Irving 6'
  • Luke Armstrong 19'
  • Kyle Delves 28'
3 - 2 Full time
Southport Hesketh
  • David Gates 62'
  • Tom Cunliffe 82'
14:00
Haslingden St Mary's
  • Michael White 10'
  • Luke Taylor 45'
  • Michael White 50'
3 - 0 Full time
Kendal County
14:00
Millom
P - P
Eagley
14:00
Ulverston Rangers
P - P
Askam United

Division 2

14:00
Charnock Richard Res
  • George Rose 15' (Pen)
1 - 7 Full time
Galgate
  • Jamie Houghton 5'
  • Reece Christopher 14'
  • Jamie Houghton 27'
  • Jamie Houghton 39'
  • James Andrews 43'
  • Kieran Carpenter 76' (Pen)
  • Kieran Carpenter 80'
14:00
Dalton United
  • Robbie McMurdo 68'
1 - 0 Full time
Caton United
14:00
Freckleton
  • Joe Bentley 4'
  • Courtney Skerritt 58'
  • Macauley Hopkins 83'
3 - 2 Full time
Kendal United
  • Jonny Voortman 28'
  • Sam McKee 70'
14:00
Garstang Res
  • Sam Burton 14'
  • Ethan Dalton 17'
  • Rory Walmsley 29'
  • Luke Williams 39'
  • Luke Williams 45' (Pen)
  • Jordan Webb 46'
  • Sam Burton 85'
7 - 0 Full time
Walney Island
14:00
Pause United
  • Joel Davidson 11'
  • Ben Roberts 17'
  • Joel Davidson 35'
  • Taylor Fagan 74'
  • Ben Roberts 85'
  • Jamie Wilkes 89'
6 - 1 Full time
Hawcoat Park
  • Sam Jefferson 31'
14:00
Storeys
  • Joe Wareing 6'
  • Matthew Poole 19' (Pen)
  • Liam Jackson 26'
3 - 3 Full time
Astley and Buckshaw
  • Adnan Patel 61'
  • Sam Swarbrick 70'
  • Kurt Robinson 75'

Division 1 Reserve

14:00
Poulton Res
  • Rob Douglas 26' (Pen)
  • Dylan Henshaw 45'
2 - 2 Full time
CMB Res
  • Josh Pope 52'
  • Josh Pope 58'
14:00
Rossendale Res
P - P
Coppull Res
14:00
Tempest United Res
  • Adam Sharrock 17'
  • Josh Firth 23' (Pen)
  • Adam Sharrock 38'
  • James Dean 52'
  • Declan Hornby 55'
  • Adam Sharrock 65'
6 - 0 Full time
Hurst Green Res

Division 2 Reserve

14:00
Carnforth Rangers Res
1 - 3 Full time
Fulwood Amateurs A
14:00
Chipping Res
  • Zach Wilson 17'
  • Zach Wilson 48'
  • Zach Wilson 50'
  • Oscar Middlesbrough 55'
  • Kris Bibby 60'
5 - 0 Full time
Lytham Town Res
14:00
Croston Sports Res
  • Ryan Fletcher 2'
  • Ric Tomlinson 43'
  • Niall Maloney 60'
  • Ewan Cheetham 66'
  • Niall Maloney 69'
  • Niall Maloney 90'
6 - 0 Full time
Storeys Res
14:00
Hesketh Bank Res
  • Joe Roach 5'
  • John Stead 78'
2 - 0 Full time
Rossendale A
14:00
Milnthorpe Corinthians Res
  • Dan Nowell 17'
  • Tom Shaw 40'
2 - 3 Full time
Freckleton Res
  • Brad Jones 22'
  • Esan Gouldbourne 55'
  • James Jemson 57'

Stewart Rowe Memorial Cup 23-24 - GROUP D

14:00
Eagley Res
  • Alfie Cowen 10'
  • Zach Karanga-Brown 19'
  • Jack Littlewood 82' (Pen)
3 - 1 Full time
Lostock St Gerards Res
  • Adam Whittaker 53'

Richardson Cup 23-24 - 2nd Round

14:00
Lytham Town
0 - 4 Full time
Holker Old Boys Res
  • Joe McGladdery 13'
  • Tyler Spence 45'
  • Tyler Spence 68'
  • Faryl Foster 90'
14:00
Stoneclough
P - P
Wyre Villa

Stewart Rowe Memorial Cup 23-24 - GROUP A

14:00
Thornton Cleveleys A
  • Callum Dickinson 80'
1 - 4 Full time
Fulwood Amateurs Res
  • George Lowe 20'
  • Cory Gill 35'
  • Josh Taylor 50'
  • Harry Wignall 75'

Saturday 9 December 2023

Premier Division

14:00
Blackpool Wren Rovers
P - P
Fulwood Amateurs
14:00
Cleator Moor Celtic
P - P
CMB
14:00
Hurst Green
P - P
Turton
14:00
Milnthorpe Corinthians
P - P
Burscough Richmond
14:00
Poulton
  • Danny Morris 16'
  • Danny Smith 45'
  • Max Landless 50'
  • Danny Morris 69'
  • Own Goal 80'
  • Billy Joyce 82'
  • Haiden Wrathall 84'
7 - 0 Full time
Slyne with Hest
14:00
Rossendale
P - P
Coppull United
14:00
Tempest United
P - P
Thornton Cleveleys
14:00
Whitehaven
  • Owen Woodburn 26'
  • Kian Goulding 32'
  • Travis Fyfe 45'
3 - 3 Full time
Lostock St Gerards
  • John-Jo Morris 22'
  • John-Jo Morris 43'
  • Own Goal 60'

Division 1

14:00
Carnforth Rangers
P - P
Chipping
14:00
Hesketh Bank
P - P
Haslingden St Mary's
14:00
Kendal County
P - P
Crooklands Casuals
14:00
Millom
P - P
Eagley
14:00
Southport Hesketh
P - P
Ulverston Rangers

Division 2

14:00
Astley and Buckshaw
P - P
Charnock Richard Res
14:00
Dalton United
P - P
Hawcoat Park
14:00
Freckleton
P - P
Pause United
14:00
Galgate
P - P
Euxton Villa Res
14:00
Kendal United
P - P
Garstang Res
14:00
Walney Island
P - P
Caton United

Division 1 Reserve

14:00
Coppull Res
P - P
Tempest United Res
14:00
Thornton Cleveleys Res
P - P
Poulton Res
14:00
Turton Res
P - P
Hurst Green Res

Division 2 Reserve

14:00
Chipping Res
P - P
Milnthorpe Corinthians Res
14:00
Haslingden St Mary's Res
P - P
Hesketh Bank Res
14:00
Rossendale A
P - P
Croston Sports Res

Stewart Rowe Memorial Cup 23-24 - GROUP D

14:00
CMB Res
P - P
Lytham Town Res
14:00
Eagley Res
P - P
Lostock St Gerards Res

Richardson Cup 23-24 - 2nd Round

14:00
Lytham Town
P - P
Holker Old Boys Res
14:00
Stoneclough
P - P
Wyre Villa

Lancashire Amateur Cup 23-24 - 3rd Round

14:00
Moston Brook Res.
3 - 0 Full time
Rossendale Res.

Stewart Rowe Memorial Cup 23-24 - GROUP A

14:00
Thornton Cleveleys A
P - P
Fulwood Amateurs Res

Saturday 2 December 2023

Premier Division

14:00
Coppull United
P - P
CMB
14:00
Fulwood Amateurs
0 - 2 Full time
Whitehaven
  • Kian Goulding 43'
  • Josh Hilton 51'
14:00
Milnthorpe Corinthians
P - P
Hurst Green
14:00
Poulton
P - P
Cleator Moor Celtic
14:00
Slyne with Hest
P - P
Lostock St Gerards
14:00
Tempest United
P - P
Rossendale
14:00
Thornton Cleveleys
P - P
Burscough Richmond
14:00
Turton
P - P
Blackpool Wren Rovers

Division 1

14:00
Askam United
P - P
Croston Sports
14:00
Chipping
P - P
Haslingden St Mary's
14:00
Crooklands Casuals
P - P
Hesketh Bank
14:00
Hesketh Bank
P - P
Haslingden St Mary's
14:00
Kendal County
P - P
Millom
14:00
Southport Hesketh
P - P
Eagley
14:00
Ulverston Rangers
P - P
Carnforth Rangers

Division 2

14:00
Caton United
P - P
Freckleton
14:00
Charnock Richard Res
P - P
Dalton United
14:00
Galgate
P - P
Astley and Buckshaw
14:00
Garstang Res
P - P
Pause United
14:00
Hawcoat Park
P - P
Walney Island
14:00
Kendal United
P - P
Euxton Villa Res

Division 1 Reserve

14:00
Blackpool Wren Rovers Res
P - P
Turton Res
14:00
CMB Res
P - P
Thornton Cleveleys Res
14:00
Eagley Res
P - P
Coppull Res
14:00
Hurst Green Res
P - P
Fulwood Amateurs Res
14:00
Lostock St Gerards Res
P - P
Poulton Res

Division 2 Reserve

14:00
Carnforth Rangers Res
P - P
Lytham Town Res
14:00
Freckleton Res
P - P
Hesketh Bank Res
14:00
Fulwood Amateurs A
P - P
Storeys Res
14:00
Haslingden St Mary's Res
P - P
Chipping Res
14:00
Thornton Cleveleys A
P - P
Rossendale A

Richardson Cup 23-24 - 2nd Round

14:00
Lytham Town
P - P
Holker Old Boys Res
14:00
Stoneclough
P - P
Wyre Villa

Lancashire Amateur Cup 23-24 - 3rd Round

14:00
Rossendale Res.
P - P
Moston Brook Res.

Latest news

Band of brothers take aim for Casuals
Crooklands Casuals Band of brothers take aim for Casuals

The Irving family were the toast of Crooklands Casuals as the number of postponements this season hit 248 matches, writes BEN SMITH with pictures from Kendal County v Millom by RICHARD EDMONDSON.

Fancy taking up the managerial hotseat?
Chipping Fancy taking up the managerial hotseat?

Chipping Football Club is seeking a new first team manager for the 2024/25 season.

Easter and May fixtures to combat wretched weather
Wyre Villa Easter and May fixtures to combat wretched weather

The West Lancashire League 2023/24 season is set to be extended into May due to a record number of postponements post-Covid.

West Lancashire Football League newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe