Results

Saturday 11 May 2024

Premier Division

15:00
Burscough Richmond
  • Josh Murray 55'
1 - 0 Full time
Milnthorpe Corinthians
15:00
CMB
  • Charlie Scholes 19'
  • Alex Leigh 89'
2 - 1 Full time
Wyre Villa
15:00
Cleator Moor Celtic
  • Rhys Little 10'
  • Bradley Rooney 45'
  • Ben McCaron 86'
3 - 2 Full time
Slyne with Hest
  • Daniel Ruscillo 16'
  • Liam Rodgers 65' (Pen)
15:00
Coppull United
  • Taylor Brickell 6'
  • Cameron Murphy 7'
  • Greg Brickell 50'
  • Greg Brickell 53'
  • Nathan Bibby 65'
  • Lee Richardson 80'
  • Alessio Degrassi 90'
7 - 0 Full time
Turton
15:00
Fulwood Amateurs
  • Ben Trafford 29'
  • Jonty McDonald 85'
2 - 1 Full time
Tempest United
  • Tim Raines 89'
15:00
Hurst Green
  • Jack Burgess 25'
  • Scott Craven 33'
  • Sam Lloyd 42'
3 - 0 Full time
Lostock St Gerards
15:00
Poulton
  • Danny Morris 25'
1 - 3 Full time
Blackpool Wren Rovers
  • Ric Seear 20'
  • Ben Duffield 40'
  • Ric Seear 50'
15:00
Rossendale
  • Simon Nangle 15'
  • Simon Nangle 48'
2 - 3 Full time
Thornton Cleveleys
  • Jordan Beavers 30'
  • Chad Whyte 40'
  • Chad Whyte 96'

Division 2

15:00
Charnock Richard Res
1 - 1 Full time
Dalton United

Division 1 Reserve

15:00
Rossendale Res
4 - 4 Full time
Coppull Res

Thursday 9 May 2024

Premier Division

19:00
Wyre Villa
  • Brett Dawson 15'
  • Dom Lawson 70'
2 - 0 Full time
Turton

Division 2

19:00
Garstang Res
0 - 1 Full time
Stoneclough
  • Lewis Greenhalgh 55'

Stewart Rowe Memorial Cup 23-24 - Final

19:00
Fulwood Amateurs Res
  • Reece Jones 18'
1 - 1 Full time
Hesketh Bank Res
  • John Stead 71'
Fulwood Amateurs Res win 3 - 1 on penalties.

Wednesday 8 May 2024

Premier Division

19:00
Wyre Villa
  • Jack Hayton 77'
  • Jack Hayton 82'
2 - 4 Full time
Coppull United
  • Own Goal 2'
  • Greg Brickell 50'
  • Jimmy McIver 59'
  • Taylor Brickell 76'

Division 1

19:00
Chipping
  • Oscar Middlesbrough 60'
1 - 7 Full time
Haslingden St Mary's
  • Brady Boardman 7'
  • Alex White 10'
  • Alfie Edmondson 60'
  • Reece Barton 65'
  • Alfie Edmondson 75'
  • Michael White 89'
  • Luke Taylor 90'

Division 1 Reserve

19:00
CMB Res
  • Lewis Cullen 9'
  • Harry Dixon 20'
  • Harry Dixon 41'
  • Josh Pope 48'
  • Josh Pope 72'
5 - 2 Full time
Tempest United Res
  • Nick Skelly 34'
  • Ben Patel 81'

Tuesday 7 May 2024

Division 2

19:00
Freckleton
  • Steven Johnson 21'
  • Keifer Cunningham 73'
  • Joe Bentley 81'
3 - 1 Full time
Garstang Res
  • Owen Pye 62'

Lancashire Amateur Shield 23-24 - Final

19:30
Fulwood Amateurs
  • Will Sim 50'
  • Spencer Lucas 58'
  • Spencer Lucas 93'
3 - 0 Full time
Chadderton Cott

Monday 6 May 2024

Premier Division

15:00
Coppull United
  • Greg Brickell 20'
  • Lee Richardson 25'
  • Jimmy McIver 56'
  • Lee Richardson 62'
  • Ben Pendlebury 91'
5 - 4 Full time
Cleator Moor Celtic
  • Jake Martin 15'
  • Danny Williamson 30'
  • Ellis Trotter 53'
  • Ellis Trotter 74'
15:00
Rossendale
  • Luke Simpson 50'
  • Steven Howson 53'
  • Luke Simpson 57'
3 - 0 Full time
Poulton
15:00
Slyne with Hest
  • Ryan Cunningham 2'
  • Bevan Carr 90'
2 - 2 Full time
Burscough Richmond
  • Josh Murray 3'
  • Jordan Lorde 46' (Pen)
15:00
Tempest United
  • Aaron Thorpe 89' (Pen)
1 - 2 Full time
Blackpool Wren Rovers
  • Jackson Bateman 5'
  • Jacob Aspinall 13'
15:00
Wyre Villa
0 - 0 Full time
Whitehaven

Division 1

15:00
Lytham Town
  • Jimmy McPhee 45'
  • Dec Preyzner 57'
2 - 4 Full time
Eagley
  • Finlay Stafford 10'
  • Own Goal 73'
  • Joe Howlin 75'
  • Kieran Sisson 92'
15:00
Millom
  • Reece Orton 15'
  • Jamie Pattinson 24'
2 - 2 Full time
Chipping
  • Jack Fletcher 67'
  • Ravi Goshark 80'

Division 1 Reserve

15:00
Poulton Res
  • Haiden Wrathall 46'
  • Ben Bowker 66'
2 - 1 Full time
Rossendale Res
  • Bradley Marsh 3'
15:00
Turton Res
  • Cole Exley 44'
  • Ben McCabe 74'
2 - 0 Full time
Eagley Res

Presidents Cup 23-24 - Final

15:00
Pause United
0 - 0 Full time
Ulverston Rangers
Pause United win 4 - 3 on penalties.

Saturday 4 May 2024

Premier Division

15:00
Blackpool Wren Rovers
  • Kian Makepeace 5'
  • Kyle Higham 42'
  • Kyle Higham 63'
3 - 4 Full time
Fulwood Amateurs
  • Will Sim 25'
  • Spencer Lucas 40'
  • Spencer Lucas 55'
  • Aaron Hewitt 70'
15:00
Burscough Richmond
  • Jordan Lorde 15'
  • Renato Oliveira 38'
  • Jordan Lorde 41'
3 - 0 Full time
Poulton
15:00
CMB
  • Dylan Winstanley 9'
  • Carl Grimshaw 11'
  • Carl Grimshaw 25'
  • Carl Grimshaw 32'
  • Carl Grimshaw 44'
  • Charlie Scholes 58'
  • Carl Grimshaw 67'
7 - 2 Full time
Slyne with Hest
  • Darius Google 68'
  • Jack Johnson 82'
15:00
Coppull United
0 - 0 Full time
Whitehaven
15:00
Rossendale
0 - 1 Full time
Lostock St Gerards
  • Reece Thompson 75'
15:00
Tempest United
  • Tom Booth 7'
  • Tom Booth 44' (Pen)
  • Jordan Pendlebury 75'
3 - 0 Full time
Wyre Villa
15:00
Turton
  • Cole Exley 88' (Pen)
1 - 2 Full time
Cleator Moor Celtic
  • Harley Cueto 16'
  • Robbie Bagley 74'

Division 1

15:00
Carnforth Rangers
0 - 4 Full time
Chipping
  • Matthew Shorrock 44'
  • Jake Unsworth 57'
  • Matthew Shorrock 65'
  • Jake Unsworth 74'
15:00
Croston Sports
0 - 0 Full time
Haslingden St Mary's
15:00
Lytham Town
  • Billy Bould 32'
  • Dec Preyzner 35'
2 - 3 Full time
Holker Old Boys Res
  • Farryl Foster 45' (Pen)
  • Charlie McGladdery 69'
  • Tyler Wood 75'
15:00
Millom
0 - 5 Full time
Eagley
  • Finlay Stafford 11'
  • Finlay Stafford 23'
  • Lewis Nolan 32'
  • Cole Collins 69'
  • Finlay Stafford 89'

Division 2

15:00
Kendal United
  • Marco Thompson 19'
  • Ryan Close 20'
  • Jonny Voortman 84'
  • Jonny Voortman 86'
  • Jonny Voortman 90' (Pen)
5 - 1 Full time
Storeys
  • Matthew Poole 65'
15:00
Pause United
  • Ryan Yates 72'
  • Marc Cottee 90'
2 - 1 Full time
Galgate
  • Kieran Carpenter 35'
15:00
Stoneclough
  • Chris Kilpatrick 32'
1 - 0 Full time
Hawcoat Park
15:00
Walney Island
  • Kieran Sollaway 8'
  • Hayden Skyme 25'
  • Hayden Skyme 51'
  • Bailey Murrell 80'
4 - 1 Full time
Dalton United
  • Jordan Chubb 60'

Division 1 Reserve

15:00
Eagley Res
  • Zach Karanga-Brown 38'
1 - 1 Full time
Poulton Res
  • Jordan King 57'
15:00
Rossendale Res
0 - 3 Full time
CMB Res
  • Josh Harrison 55'
  • Lewis Cullen 65'
  • Jax Hazeldine 85'

Division 2 Reserve

15:00
Chipping Res
  • Own Goal 65'
1 - 2 Full time
Carnforth Rangers Res
  • Louis Potter 35' (Pen)
  • Ryan Wallworth 91'
15:00
Haslingden St Mary's Res
  • Toby Wilkinson 10'
  • Zac Brierley 70'
  • Olly McDonald 81'
3 - 0 Full time
Lytham Town Res

Thursday 2 May 2024

Premier Division

19:00
Coppull United
  • Jack Shields 35'
  • Alessio Degrassi 67'
2 - 0 Full time
Hurst Green
19:00
Wyre Villa
0 - 0 Full time
Slyne with Hest

Division 2 Reserve

19:00
Freckleton Res
  • Graham Lyons 9'
  • Graham Lyons 24'
  • Samson Ogundaisi 31'
3 - 1 Full time
Hesketh Bank Res
  • Own Goal 0'

Wednesday 1 May 2024

Division 2

19:00
Freckleton
  • Saul Hamer 12'
  • Callum Williams 24'
  • Saul Hamer 38'
3 - 1 Full time
Storeys
  • Josh Airey 67'
19:00
Kendal United
  • Ryan Close 55'
  • Max Hinman 68'
2 - 0 Full time
Pause United
19:00
Stoneclough
  • Jumaane Meggoe 20'
  • Jumaane Meggoe 30'
  • Jumaane Meggoe 77'
  • Callum McHale 81'
4 - 0 Full time
Galgate

Division 1 Reserve

19:00
Coppull Res
  • Ben Bicknell 12'
  • Alex Dodoaca 75'
2 - 1 Full time
Poulton Res
  • Harrison Poole 52'
19:00
Hurst Green Res
0 - 7 Full time
Rossendale Res
  • Tom Hulme 6'
  • Bradley Marsh 11'
  • Sam Morioty 27'
  • Tom Hulme 30'
  • Tom Hulme 44'
  • Tom Hulme 60'
  • Milan Tinant 78'
19:00
Turton Res
  • Jay McGeachie 78'
1 - 7 Full time
Thornton Cleveleys Res
  • Jake Mangan 4'
  • Jordan Rankine 10'
  • Alwyn Flynn 25'
  • Jake Mangan 39'
  • Tommy Dollin 44'
  • Jake Mangan 65'
  • Jake Mangan 69'

Division 2 Reserve

19:00
Lytham Town Res
  • Ollie Heywood 0'
1 - 4 Full time
Chipping Res
  • Henry Harrison 15'
  • Oscar Middlesbrough 55'
  • Gareth Jones 65'
  • Henry Harrison 70'
19:00
Rossendale A
0 - 0 Full time
Thornton Cleveleys A

Richardson Cup 23-24 - Final

19:30
Tempest United
  • Tom Booth 88' (Pen)
1 - 3 Full time
CMB
  • Anthony Hough 10'
  • Will Owen 21'
  • Charlie Scholes 78'

Latest news

Thornton Cleveleys promoted to North West Counties League
Thornton Cleveleys Thornton Cleveleys promoted to North West Counties League

Thornton Cleveleys' application to join the North West Counties has been successful!

Managerial changes as season draws to a close
Fulwood Amateurs Managerial changes as season draws to a close

There has been a raft of managerial changes in the West Lancashire League as the curtain came down on the 2023/24 season.

West Lancs Show Podcast - Episode 14 - 'Local rivals'
Tempest United West Lancs Show Podcast - Episode 14 - 'Local rivals'

Our latest West Lancs Show podcast is now live - and it's a cracker!

West Lancashire Football League newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe